Bývalé banícke učilište už nebude ďalej chátrať. Nový domov tam nájdu umelci, kreatívci a začínajúci podnikatelia.
PRIEVIDZA – Rozhádzané kriedy po zemi, opustené učebne, prázdne chodby a kabinety plné kníh. Ticho. V budove bývalej strednej odbornej školy polytechnickej na ulici M. Falešníka v Prievidzi sa už niekoľko rokov nič nedeje. Čoskoro sa to však zmení.
Vznikne tam nové spoločenské a kreatívne centrum, o čom rozhodli poslanci Trenčianskeho samosprávneho kraja. Po opakovaných neúspešných pokusoch o predaj budovy, totiž odhlasovali dlhodobý prenájom školy na účely vytvorenia kultúrneho priestoru, kde nájdu domov umelci, kreatívci, začínajúci podnikatelia aj viaceré múzeá. Iniciatíva dostala meno Galéria Jabloň.
Vytvoria múzeum histórie Prievidze
Galéria Jabloň chce svoje brány otvoriť na jar budúceho roka. Prichýli viacerých umelcov aj začínajúcich podnikateľov a v budúcnosti by v nej mal vzniknúť galerijný priestor, coworkingové centrum, spoločenská sála, informačné miesto pre mladých a tri múzeá. Múzeum histórie mesta Prievidza, múzeum školy a technické múzeum predmetov z obdobia socializmu.
Chceme okolo nás vybudovať komunitu, ktorá bude dôležitým aspektom nášho regiónu a mladí ľudia už nebudú musieť odchádzať za prácou do iných miest či zahraničia. Budeme sa im venovať a dávať priestor na sebarealizáciu a nebyť len ako developeri, ktorí prerobia priestory, nájdu si nájomníkov a o viac sa nezaujímajú,“ prezrádza plány autor myšlienky kultúrneho a kreatívneho centra v Prievidzi a mestský poslanec Michal Dobiaš.
V roky prázdnej budove dostanú priestor vzdelávacie podujatia, alternatívne divadlá, prednášky, premietania, výstavy, či diskusie a na ulici M. Falešníka vznikne aj Prievidzský dobročinný obchodík a presťahuje sa sem Požičovňa zdravotníckych pomôcok.
Poslední študenti sedeli v päťposchodovej budove naposledy v roku 2012, odkedy sa polytechnická priemyslovka zlúčila so združenou strednou školou stavebnou na ulici T. Vansovej. Odvtedy sú priestory úplne prázdne, zatečené, v rôznom štádiu poškodenia a pre chýbajúci kotol sa v nich nekúri.
Budovu preto treba čiastočne zrekonštruovať a práce začnú už v nasledujúcich týždňoch. Odhadovaná úvodná investícia je približne 200 tis. eur a podľa Michala Dobiaša je reálnou šancou objekt zhodnotiť a zónu opäť oživiť.
Na podobnom princípe dlhodobého prenájmu funguje napríklad bratislavská Cvernovka alebo žilinská Stanica Záriečie, ktorá za desať rokov svojho fungovania investovala do areálu množstvo peňazí a stala sa jedným z najvýraznejších kultúrnych bodov na Slovensku.
„Veľkou inšpiráciou je nám aj bratislavský projekt Novej Cvernovky, kam sa do budovy bývalej chemickej priemyslovke presťahovalo množstvo kreatívcov, organizujú sa tam podujatia a v internátnej časti nedávno zriadili zvýhodnené bývanie pre ľudí bez domova,“ vysvetľuje Dobiaš.
Galéria Jabloň odkazuje svojím názvom na minulosť lokality, ktorá bola už od začiatku 20. storočia spojená s ovocím. Martin Falešník tam kedysi spravoval štátnu ovocinársku škôlku a sústredil sa na pestovanie domácich odrôd jabloní
„Začína sa nová etapa kultúrneho života na hornej Nitre, ktorou chceme zaujať celé Slovensko. Prievidza je už dlhodobo kultúrne veľmi bohatá a my veríme, že Galéria Jabloň spojí všetkých šikovných ľudí a do regiónu dokáže prilákať turistov aj investorov. Budeme sa o to dennodenne snažiť,“ uzatvára Michal Dobiaš.